Domácí uvolnění zad

Nejčastější bolesti zad jsou v horní oblasti, mezi lopatkami. Než se člověk dostane na servis zad nebo k fyzioterapeutovi, může se stav jeho zad zhoršit natolik, že bude odvezen ambulantně na pohotovost se zablokovanými zády. Ukážu Vám jedno z levných řešení z pomůcek, které zřejmě najdete doma. Pokud máte posunuté plotýnky nebo jinak poškozená záda, tento cvik nedělejte, poraďte se s lékařem a místo toho se podívejte třeba…

… jaké počasí nás čeká nebo kupte někomu dárek :)

Tenisáky v ponožce

ponožka a tenisáky na potahu

Zašlost a vzhled ponožky nemají na funkci vliv :) Naopak je lepší, když nebude moc pružná.

Budete potřebovat jen ponožku a 2 tenisáky. Ve většině domácností hostí nenasytnou pračku, která žere ponožky. Především ty, co jsou ještě párové. Takže vezměte nějakou osamocenou a vložte do ní dva tenisové míčky. Míčky by měly být přibližně stejně tvrdé, aby jste se nemasírovali asymetricky. Vložte je až na konec ponožky, natlačte je tam a ponožku uvažte co nejblíže k tenisákům, aby se nemohli od sebe oddělit. No a pomůcka je hotová, teď jen jak jí použít:

Automasáž zad

Tenisáky vložené do ponožky

Utažené tenisáky v čisté ponožce. Finální podoba.

Tenisáky v ponožce položte na zem, na koberec, aby neodjížděli. Na posteli by to nefungovalo. Lehněte si pomalu na zem tak, aby jste se zády položily na tenisáky. Udělejte to tak, a to je důležité, aby Vás tenisáky tlačily podél páteře, v žádném případě ne na páteři. Pro páteř vzniká mezera mezi míčky. Položte se celou vahou zad a posouvejte se nahoru a dolu, tak aby Vám míčky jezdily podél páteře od bederní části po krk. U krku to moc pak nejde, protože sklouznou. Vždy popojeďte, uvolněte záda a nechte tenisáky tlačit alespoň cca 5 vteřin. Pokud máte záda namožená, bude to bolestivé. Bolest by to měla být snesitelná a lze ji považovat za příjemnou. Možná ve vás několikrát křupne. Pokud je bolest příliš silná, ozvěte se mi.

Jak to funguje

Vlastní vahou si tlačíte na namožené svalstvo vzpřimovačů páteře, trapézového svalu, širokého zádového svalu a dalších svalů v nižších vrstvách. Ztuhlá tkáň je citlivá na vnější tlak, protože se pro obranu svalu vytvořily takzvané spoušťové body. Omezují hybnost a pružnost svalu, jsou citlivé na dotek a masírováním je možné odstranit. Pokud se sejdou dva silné spoušťové body proti sobě (ve vrstvách svalů), dojde k blokaci zad s ostrou bolestí. Další informace o spoušťových bodech naleznete v příštím příspěvku. Prozatím můžete objednat jejich odstranění.

Po namasírování si záda řádně protáhněte, čím častěji, tím lépe. Pokud si na nějaký citlivý bod zatlačíte moc, může se bolest projevit ještě další den. Aby péče byla přiměřená a intenzita se postupně navyšovala dle možností vašeho těla, je lepší se svěřit odborníkovi.

Krásný a bezbolestný den přeje

Martin Řehák

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..