Spoušťové body

 

Bolí Vás záda, hlava od krku, trpíte migrénami nebo chronickou únavou, ale doktoři Vám nic nezjistili? Nacpali Vám prášky nebo řekli, že máte snížené plotýnky (což se postupem věku stává normálním), aniž by Vám prohmatali záda a určily diagnózu „ode dveří“?

Dneska Vám ukážu příčinu zatuhlých zad, krku a omezené hybnosti svalů. Způsobují to takzvané spoušťové body, které se projevují přenesenou bolestí, jsou citlivé na dotek a trápí každého, kdo sedí u počítače nebo dělá dlouhodobě stejný pohyb.

Co jsou spoušťové body

držení krku při bolesti

Namáhaná krční páteř se projevuje i bolestí hlavy

Spoušťové neboli trigger body jsou poruchy svalových vláken, kde došlo k omezení přirozené hybnosti a pružnosti. Přetěžováním svalu se snižuje prokrvování, svalové vlákno má tendenci se zkracovat. Vzniká přenesená bolest a napjaté konce svalu způsobují úponovou bolest. Například teď je v kurzu tenisový loket. Dlouhodobě neřešené hromadění problémů se projevuje jako ztuhnutí, hrb. U kadeřníků jsou to ramena. U lidí z kanceláří je to hrb uprostřed páteře pod krkem.

Přenesená bolest

Přenesená bolest se projevuje na jiném místě, než kde se nachází její příčina. Nejvíce známé jsou migrény způsobené zablokovanou krční páteří nebo bolest zadní části hlavy od ztuhlé svaloviny v oblasti šíje a kolem lopatek.

Odstranění potíží

Spoušťové body jsou pohmatem jako uzlíky na svalech, při přejetí prsty přes postižené místo ruka přeskakuje. V některých případech je cítit, jak luplo ve svalu. Klienti, kteří byli na servisu zad, to znají. Několika masážemi tyto přeskakující místa odezní. Masáž může být mírně bolestivá, avšak hned po masáži cítíte větší rozsah pohybu svalu. V případě zablokované krční páteře ucítíte uvolnění v hlavě a osvěžení. Protože dochází k regeneraci svalstva, dostaví se únava. Do těla se uvolnily odpadní látky, které pomůžete odplavit dostatečným pitným režimem.

Protahování

Masáž se stává efektivnější pravidelným protahováním. Po masáži se společně také protáhneme, ukážu Vám cviky vhodné pro partie těla, které se masírovaly.

Kniha

Titulní strana knihy

Titulní strana knihy

Pokud si chcete pomoci sami, doporučuji knihu Spoušťové body a jejich odstranění – návod na samoošetření od Donny Finando. Naleznete v ní tipy, jak postupovat. Naleznete tam například i tip pro masírování zad pomocí tenisáků.

Přesnější popis

Tento článek byl zjednodušen pro širokou veřejnost, odbornější popis naleznete na http://www.spoustovebody.cz/trigger-body/. Jestliže článek nebyl pro Vás srozumitelný nebo by jste se rádi nechali podrobit analýze spoušťových bodů, ozvěte se ;).

Na diagnózu spoušťových bodů se můžete objednat v rámci servisu těla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..