Navštívila Vás zase tetka chřipajzna a nehodlá se jen tak sbalit a jít? Znám ten pocit, avšak čím dál méně často a na kratší dobu.
Poslední návštěvu jsem vyřídil rekordně krátce. Jen 2 dny jsem byl odstaven z provozu! Bez léčiv. A žádný voodoo, jen jiný přístup ke svému nejbližšímu. Svému tělu.
Lidské tělo toho vydrží hodně, ale když je toho moc, dá nám znamení v podobě bolesti, nechutenství, únavě a podobně. Když je toho moc, je přetažené, ochranné systémy ztrácí sílu a virózy přichází na scénu.
Instinktivně odpadáváme, nucený odpočinek. To je to, co tělo potřebovalo, ale mi mu jej nedali. Jak urychlit revitalizaci a návrat do plnohodnotného života?
Nachlazení bez průtahů
V akutním případě, kdy jste nuceni vlézt pod peřinu místo do kanclu, už ozdravný proces dávno běží. Můžete utrpení odlehčit analgetiky (různými hnujdami z farmaceutického průmyslu) a přirozený proces zpomalit a pohodlně protáhnout na 14 dní. Nebo můžete „trpět“, připomenout si, jaký to je se celej den válet (ačkoli v tomhle stavu to nemá to kouzlo jako o dovolený, že?) a podpořit tělo přírodním způsobem. Kromě zkráceného výpadku máte jako benefit menší šanci návratu trápení.
Tělu dodejte na oporu přírodní vitamíny a antibiotika, která máte popsané v článku nenastydem. Nyní si ukážeme, jak předcházet rýmě a žít bez nachlazení celý rok.
Jak se zbavit rýmičky a nechat vytratit alergie?
Zázraky na počkání mají vždy vedlejší účinky (např. léky vám rozleptají vnitřnosti a zajistí jiné choroby), tento přístup je dlouhodobý a jen s pozitivními účinky. Jde o jiný způsob myšlení a zde je několik praktických tipů, jak jej uchopit:
Doping
Potřebujete nakopnout, na kyselé kafe už nemáte chuť a musíte si dělat siláka, co zpevní i hrnek? Zkuste kávový doping měnit se sypaným zeleným čajem. Kupte si kvalitní čaj a sítko, co se vejde do velkého hrnku. Sáčková verze se jako čaj nepočítá, měli byste rozeznat celé lístky.
Když dojde na kafe, zkoušeli jste jej osladit místo cukru medem? A co teprve agávový sirup! Stále se jedná o cukr, je však zdravější. A když si zajistíte čerstvější kávu (tedy ne instantní), zjistíte, že toho cukru a mléka zas tolik třeba není.
Jednoduchým způsobem jak pomoci tělu s funkcí a očistou jsou různé bylinné čaje, zásoba antioxidantů Matcha a podobné. Mnoha lidem natolik nechutnají, že je do jídelníčku nezařadí. Bylinné směsi zvané ajurvédské mají příjemnější chuť. A jednoduše se připravují: zaleju směs vroucí vodou a za 10 minut vyndám a piju, ideálně půl litru. Jednou, dvakrát za týden.
Refresh zadarmo!
To, že je pohyb pro tělo důležitý jste jistě slyšeli už mnohokrát.
A teď zase. „Nemám čas běhat po kopcích!“
To chápu. Do denního programu lze natlačit i málo, co dělá hodně. Třeba hned ráno, takzvané vítání Slunce, třeba jen 2 opakování, zabere minutu, dvě a příjemně nakopne. Zřejmě Vaše podání nebude vypadat jako na videu. To je v pořádku.
Tělo je vyrobené pro pohyb, dopřejte mu alespoň chůzi a pravidelně se protahujte, klidně i v sedě. Jak se protáhnout Vám rád ukážu při setkání nebo možná časem v nějakém článku.
Pro příjemný pohyb i sezení v kanclu pomáhá fakt, že tělo nemusí čistit „hnujdy“, které mu lidé cpou. O tom se psalo v minulém článku.
Psychohygiena
Je spousta lidí, co se stravují samou zdravou stravou, jsou pravidelní návštěvníci jógy, sauny či bazénu a nekouří. A stejně odpadnou onemocněním. Jejich společným problémem je stres, osobní nevyřešené problémy a podobné psychické problémy.
Psychika má obrovský vliv na naše zdraví, všimněte si, že veselí lidé se dožívají déle i přesto, že žili v bídných podmínkách. Co pro to amatérsky udělat?
Vnímejte přítomnost, koukejte do blba, pasivně relaxujte. Uvolněte se a nechte myšlenky plynout. Pusťte si do sluchátek hudbu a soustřeďte se na jednotlivý nástroj, nepředstavujte si nic, vnímejte tu skladbu a to, jak se krásně leží na posteli, gauči.
Rozjímejte s přáteli u pivka, najděte si přátele, co Vám naslouchají, šíří pozitivní náladu. Naopak se vyhněte lidem, co energii vysávají.
Některým lidem tohle nejde, neumí vypnout. Mám dobré odezvy z relaxačních masáží trvajících alespoň 60 minut.
Klienti si pochvalovali stav, kdy jsou na blažené hranici usnutí. Vnímají mojí péči, hlava neuniká myšlenkami a přesto neusnou. Zažijí pocit vypnuté hlavy.
Narazili jste na něco, že „to nejde“? Vím, že to není nikterak jednoduché, popisuji tady něco, v čem jsem se sám postupně vypracoval a stále se ještě učím. A Vás rád naučím také! Nejtěžší je vždy první krok, pak už to nějak dopadne. A ten je teď na Vás.
Co nejvíce zdravých dnů a spokojených časů se sebou samými přeje Martin Řehák, autor projektu.
—
Mimochodem tu chřipku jsem měl kvůli náhlé silné psychické zátěži. Prskání, kýchání a přítomnost nemocných lidí na mě jinak nemá poslední rok vůbec vliv.