V těhotenství se tolik věcí mění. Masíruje se jinak a jen v některou dobu a matky musí sledovat, co pozřou. A pak jsou rády, když to v nich i zůstane. :) Jak podpořit blaho sebe i obsahu břicha bez negativních účinků?
Řemdihák nee
Bylinky jsou ve správném množství pro tělo prospěšné, avšak během těhotenství by se jejich spotřeba měla upravit. A některé vyřadit úplně. Například uňa de gato, česky Řemdihák plstnatý natolik podporuje vylučovaní cizorodých látek, že by do toho mohl zahrnout i plod.Poté se vyhněte šalvěji, kaštanu, aloe vera, pelyňku a dalším. Prostě si raději zjistěte, jak to tedy je. Vcelku dobrý web je http://www.bylinkyprovsechny.cz/.
Dál požívat můžete v omezeném množství mátu peprnou, řebříček, zemědým. Při kojení je potřeba myslet na to, že co je v těle, to je i v mléce. Každopádně vznikne vždy méně škody než s léky.
Přísun minerálů

Nejvíce pozitivních látek mají bylinky čerstvé, pěstované v hlíně a před kvetením
A které jsou naopak doporučené? Pro podporu imunity kojence je dobrá echinacea, pro tvorbu mléka kopřiva, pískavice, anýz. A tyhle zase podporují zažívání a jsou proti nadýmání: meduňka, koriandr a heřmánek. Ten zas může údajně vyvolávat budoucí alergii malého stvoření. Tak všeho s mírou.
Pro doplňování minerálů a vitamínů kromě bylinek nezapomeňte na přísun ovoce a zeleniny, která rostla ideálně vám na zahrádce nebo je od místního bio zemědělce, ať má vůbec nějaké vitamíny. O tom ale zase příště ;-)
A mimochodem, až půjdete pro bylinky, dejte přednost těm čerstvým v truhlíku, ideálně vlastním. Víte co jíte, neměly by obsahovat nežádoucí chemii a mají nejvíce žádaných látek. Pytlíkové čaje obsahují často velmi malé množství toho co v něm hledáte.
Mějte zdravý a slunečný den :) Martin Řehák
Podrobný seznam nevhodných bylin v těhotenství:
Kontryhel obecný
Kontryhel je nevhodná bylina v těhotenství i při kojení (vliv na dělohu, zastavuje tvorbu mléka).
Andělika lékařská
Doporučujeme zvýšenou opatrnost v těhotenství a při kojení.
Jalovec obecný
Silice této bylinky dráždí ledviny.
Dub
Nevhodný v těhotenství i při kojení.
Ginkgko biloba
Nevhodné v těhotenství i při kojení, způsobuje krvácivé stavy.
Hlaváček jarní
Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.
Hloh
Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňujíce. Některé zdroje popisují jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.
Chinovník
Nedoporučuje se pro obsah chininu, jenž způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.
Myrhovník molmolový
Používání při ranách, infekcích, hemeroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek v léčbě AIDS. V těhotenství i při kojení se jeho užívání nedoporučuje.
Pelyněk pravý
Obsahuje jedovatý tujon a může působit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče.
Petržel zahradní
Petržel je nevhodná pro zesilování kontrakcí dělohy, hlavně při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod.
Skořice, hřebíček, zázvor
tyto koření jsou podle některých zdrojů považovány za nevhodné v těhotenství pro riziko vyvolání kontrakcí a tím potratu nebo předčasného porodu. Mají však i pozitivní efekt při léčbě hlavně ranní nevolnosti těhotných a při dodržování omezených dávek při nerizikové těhotenství je není nutné z jídelníčku zcela vyloučit.
Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Často pomůže. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.
Česnek
Česnek ano, ale ne extrémně mnoho. Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.
Byliny vhodné v těhotenství | Byliny nevhodné v těhotenství |
Anýz
Zázvor Třezalka Kmín Meduňka Fenykl Máta peprná Měwsíček Pampeliška Heřmánek Kopřiva Lesní jahoda |
Aloe vera
Saturejka Chmel Jmelí Ibišek Řebříček Lékořice Rozmarýn Máta Šalvěj Ženšen Tymián (mateřídouška) |