Bylinky v těhotenství

V těhotenství se tolik věcí mění. Masíruje se jinak a jen v některou dobu a matky musí sledovat, co pozřou. A pak jsou rády, když to v nich i zůstane. :) Jak podpořit blaho sebe i obsahu břicha bez negativních účinků?

Řemdihák nee

Bylinky jsou ve správném množství pro tělo prospěšné, avšak během těhotenství by se jejich spotřeba měla upravit. A některé vyřadit úplně. Například uňa de gato, česky Řemdihák plstnatý natolik podporuje vylučovaní cizorodých látek, že by do toho mohl zahrnout i plod.Poté se vyhněte šalvěji, kaštanu, aloe vera, pelyňku a dalším. Prostě si raději zjistěte, jak to tedy je. Vcelku dobrý web je http://www.bylinkyprovsechny.cz/.

Dál požívat můžete v omezeném množství mátu peprnou, řebříček, zemědým. Při kojení je potřeba myslet na to, že co je v těle, to je i v mléce. Každopádně vznikne vždy méně škody než s léky.

Přísun minerálů

Nejvíce pozitivních látek mají bylinky čerstvé, pěstované v hlíně a před kvetením

Nejvíce pozitivních látek mají bylinky čerstvé, pěstované v hlíně a před kvetením

A které jsou naopak doporučené? Pro podporu imunity kojence je dobrá echinacea, pro tvorbu mléka kopřiva, pískavice, anýz. A tyhle zase podporují zažívání a jsou proti nadýmání: meduňka, koriandr a heřmánek. Ten zas může údajně vyvolávat budoucí alergii malého stvoření. Tak všeho s mírou.

Pro doplňování minerálů a vitamínů kromě bylinek nezapomeňte na přísun ovoce a zeleniny, která rostla ideálně vám na zahrádce nebo je od místního bio zemědělce, ať má vůbec nějaké vitamíny. O tom ale zase příště ;-)

A mimochodem, až půjdete pro bylinky, dejte přednost těm čerstvým v truhlíku, ideálně vlastním. Víte co jíte, neměly by obsahovat nežádoucí chemii a mají nejvíce žádaných látek. Pytlíkové čaje obsahují často velmi malé množství toho co v něm hledáte.

Mějte zdravý a slunečný den :) Martin Řehák

Podrobný seznam nevhodných bylin v těhotenství:

Převzato z http://www.bylinkyprovsechny.cz/tehotenstvi/bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi/33-bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi-potraviny-nevhodne-v-tehotenstvi-seznam.

Kontryhel obecný

Kontryhel je nevhodná bylina v těhotenství i při kojení (vliv na dělohu, zastavuje tvorbu mléka).

Andělika lékařská

Doporučujeme zvýšenou opatrnost v těhotenství a při kojení.

Jalovec obecný

Silice této bylinky dráždí ledviny.

Dub

Nevhodný v těhotenství i při kojení.

Ginkgko biloba

Nevhodné v těhotenství i při kojení, způsobuje krvácivé stavy.

Hlaváček jarní

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.

Hloh

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňujíce. Některé zdroje popisují jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.

Chinovník

Nedoporučuje se pro obsah chininu, jenž způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.

Myrhovník molmolový

Používání při ranách, infekcích, hemeroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek v léčbě AIDS. V těhotenství i při kojení se jeho užívání nedoporučuje.

Pelyněk pravý

Obsahuje jedovatý tujon a může působit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče.

Petržel zahradní

Petržel je nevhodná pro zesilování kontrakcí dělohy, hlavně při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Skořice, hřebíček, zázvor

tyto koření jsou podle některých zdrojů považovány za nevhodné v těhotenství pro riziko vyvolání kontrakcí a tím potratu nebo předčasného porodu. Mají však i pozitivní efekt při léčbě hlavně ranní nevolnosti těhotných a při dodržování omezených dávek při nerizikové těhotenství je není nutné z jídelníčku zcela vyloučit.

Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Často pomůže. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.

Česnek

Česnek ano, ale ne extrémně mnoho. Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.

 

Byliny vhodné v těhotenství Byliny nevhodné v těhotenství
Anýz

Zázvor

Třezalka

Kmín

Meduňka

Fenykl

Máta peprná

Měwsíček

Pampeliška

Heřmánek

Kopřiva

Lesní jahoda

Aloe vera

Saturejka

Chmel

Jmelí

Ibišek

Řebříček

Lékořice

Rozmarýn

Máta

Šalvěj

Ženšen

Tymián (mateřídouška)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..